AktualitātesTūristiemVecpilsēta
Iepazīsti Kuldīgas vecpilsētas dārzu burvību – tapis tematisks dārzu maršruts
Spītējot vēsajam laikam, sestdien, 10. maijā, Kuldīgas vecpilsētas dārzā – Baznīcas ielā 30 – valdīja vasarīga noskaņa – šeit skanēja mūzika, bija iespēja iegādāties stādus, ar ko papildināt savu mazdārziņu, kā arī iepazīt jauno tematisko dārzu maršrutu “Ceļojums cauri laikiem un dārziem.” Tas aicina apskatīt un izpētīt piecus unikālus Kuldīgas pilsētas dārzus, katru ar savu īpašo stilu un noskaņu, reizē atklājot vecpilsētas dziļo saikni ar dabu.
Kuldīga šajā sezonā pilsētniekus un viesus priecēs ar pieciem tematiskiem dārziem, kas ik gadu tiks papildināti, ļaujot iepazīt vecpilsētas pagalmu īpašo noskaņu:
- Restaurācijas centra dārzs Baznīcas ielas 30 pagalmā;
- Sandras dārzs iekšpagalmā Pētera/Ventspils ielu krustojumā;
- Idilles dārzs Raiņa ielā 19;
- Valdas dārzs Liepājas ielā 17;
- Kaimiņu dārzs Kalna ielas 23 iekšpagalmā
- Restaurācijas centra dārzs izveidots 2023.gada vēlā rudenī. Kuldīgas restaurācijas centra ēkas pagalmā izveidots tradicionāla dārza piemērs 19.– 20. gs. stilistikā. Tā mērķis ir atjaunot priekšdārziņu uzturēšanas tradīcijas vecpilsētā un iesaistīt novada iedzīvotājus dārzu izveidē. Šo dārzu ierīkojusi SIA “Baltā avēnija” Ritas Ķirķes vadībā, piedaloties Kuldīgas vecpilsētas iedzīvotājiem. Jaunizveidotajam dārzam atvēlētā platība simboliski sadalīta četrās daļās, kas atspoguļo regulāru virtuves un garšaugu dārzu; daļēji regulāru puķu un tējas dārzu; pilsētnieces dārzu un neregulāru priekšdārzu Mazās upes ielas malā. Izvēloties augu sortimentu, tika ņemta vērā auga noturība sezonas garumā. Tāpat, kā senatnē, šis dārzs ir projektēts gan praktiskai gan estētiskai izmantošanai. Šī dārza uzturēšana regulāri tiek papildināta ar izglītojošiem pasākumiem, aicinot vecpilsētas iedzīvotājus uzzināt par dārzu izveidi, piemērotajām augu sugām, kopšanas apstākļiem, kaitēkļu apkarošanu ar videi draudzīgām metodēm.
- Sandras dārzs atrodas Pētera/Ventspils ielu krustojumā, ēkas iekšpagalmā, paralēli Pētera ielai. Dārzs ir brīnišķīgs un pārsteidzošs no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Šis ir vissenākais Kuldīgas vecpilsētas dārzs, kuru tā saimniece Sandra veidojusi jau vairāk kā 8 gadu garumā. Sandra ir kā sava veida māksliniece, kura burtiski glezno ar dažādiem augiem un ziediem, papildinot to ar ogu stādījumiem. Sandras izcilā krāsu izjūta un smalkā faktūru izjūta ļauj veidot dārzu ar uzreiz saskatāmu burvību un arī tikai uzmanīgam vērotājam pamanāmiem dārza pārsteigumiem. Šajā dārzā līdzās tradicionāliem augiem, varam atrast arī dažādus retāk sastopamus augus. Tā pavasarī uzmanību piesaista gan interesantas krāsas fritelārijas, gan purpura krāsas silpurenes. Šis dārzs arī lieliski ilustrē Kuldīgas vecpilsētas dzīvojamās ēkas iekšpagalmu, kur bez 19.gs. celtās dzīvojamās ēkas var aplūkot arī tradicionāli būvētus šķūnīšus, malkas grēdas, žāvēties izkarinātu veļu, kas rada vecpilsētas īpašo noskaņu.
- Idilles dārzs atrodas Raiņa ielā. Šo dārzu saimnieki aicina aplūkot, neieejot ēkas teritorijā. Nelielais savdabīgais dārziņš priecē ar jaukta tipa augu stādījumiem, kas iekļauj gan puķes, gan garšaugus, gan dārzeņus, kādi raksturīgi tradicionālajiem piemājas mazpilsētu dārziņiem. Dārza saimniece Ieva par sevi saka, ka veidojusi dārzu, kas mūsdienu aizņemtajā laikmetā, prasa maz rūpju. Idilliskais dārziņš ieskauj vienu no Kuldīgas mazākajām mājiņām, kura atjaunota ar īpašu senatnes pietāti, izmantojot tradicionālos dabiskos būvniecības materiālus un metodes. Pagalma īpašo idillisko noskaņu veido tā atrašanās Alekšupītes krastā. Šo namiņu iespējams noīrēt idilliskai atpūtai vecpilsētā.
- Valdas dārzs atrodas pašā gājēju jeb Liepājas ielas vidū un to var uzskatīt par īstu mazpilsētas dobi. Šis dārziņš tiek kopts jau vairākās paaudzēs un lieliski atklāj tā saimnieču dzirkstošo dzīvesprieku un krāsu prieku. Košos ziemciešu stādījumus ar flokšiem un peonijām, pavasara sīpolpuķu stādījumus ar tulpēm, narcisēm un hiacintēm papildina košās krāsas tradicionāli veidotais žodziņš, pārsteidzot ikvienu garāmgājēju un pilsētas viesi. Šis dārzs ir nepārtrauktu pārmaiņu procesā, saimniece Valda ik gadus drosmīgi eksperimentē un pārskata savu augu kolekciju, papildina, pārceļ un pārstāda krāsās bagātos augus, it kā meklējot īpašo tieši šim namam atbilstošo harmoniju.
- Kaimiņu dārzs Kalna ielas 23 iekšpagalmā ir lielisks piemērs tam, kā dažāda rakstura saimnieces ar atšķirīgu temperamentu un dzīves uztveri var darboties līdzās. Anita, Vera un Skaidrīte šajā pagalmā izveidojušas vairākas dobes ar krāšņu ziemciešu un pavasara puķu kolekciju, kuras ieskauj Kuldīgai raksturīgie bruģakmeņi. Tradicionālo zālienu pavasaros rotā tādi savvaļā sastopami augi kā dažādu krāsu vizbulītes un savvaļas tulpes, apliecinot mazpilsētas ļaužu ciešo saikni ar dabu. Pagalma īpašo noskaņu veido gan pati 19.gs, celtā klasicisma stilam raksturīgā ēka, gan šķūnīši, gan kāds iepriekšējam vēstures periodam raksturīgs automobilis, gan tradicionālie malkas krāvumi, gan ogu krūmi un augļu kociņi.